25 вересня 2020 року відбулась ХХ Міжнародна наукова інтернет-конференція «Науково-технічні засади розроблення, випробування та прогнозування сільськогосподарської техніки і технологій», організована УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого (дистанційна з використанням сервісу ZOOM).
Традиційно програма конференції включала 3 напрямки:
– Сільськогосподарська техніка і обладнання: прогнозування, конструювання, випробування (заявлено 25 доповідей);
– Новітні технології в АПК: дослідження та управління (заявлено 18 доповідей);
– Енергозбереження та альтернативна енергетика (заявлено 6 доповідей).
Зареєструвалися та взяли участь в роботі конференції 57 учасників – представників державних органів, зарубіжних та вітчизняних наукових і освітніх закладів, заводів сільськогосподарського машинобудування, в тім числі: Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, Міністерства освіти і науки України, Національної академії аграрних наук України, РУП «Науково-практичний центр по механізації сільського господарства НАН Білорусі» (Республіка Білорусь), Науково-виробничого центру агроінженерії (Республіка Казахстан), Русенського університету ім. А. Кинчева (Республіка Болгарія), Політехнічного інституту UniLaSalle (Французька Республіка), УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого та його філій, Інституту технічної теплофізики НАНУ, Інституту механізації та електрифікації сільського господарства НААНУ, Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ, Харківського технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка, Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП), Полтавської державної аграрної академії, Централь-но-українського національного технічного університету, Таврійського державного агротехнічного університету ім. Д. Моторного, Національного технічного університету «КПІ», Національного транспортного університету України, Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, ДУ «Агробіотех», заводу колісних систем «Консіма», ГС «Біоенергетична асоціація України» тощо.
Роботу конференції координував спікер – доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НААНУ, директор УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого Кравчук В.І.
Після вітальних слів від організаторів та привітань учасників конференції від гостей, Кравчук В.І. представив титульну доповідь «Технічне регулювання, машиновипробування та інноваційні техніко-технологічні рішення – триєдина задача науково-випробувальних досліджень», де було окреслено коло нагальних фундаментальних і прикладних завдань, що стоять перед науковцями, машинобудівниками і аграріями-виробничниками.
Доповіді, представлені учасниками конференції в межах програми секції І «Сільсь-когосподарська техніка та обладнання: прогнозування, конструювання, випробування», було присвячено формуванню нормативно-правової бази введення в обіг та експлуатації сільськогосподарських та лісогосподарських транспортних засобів (Цема Т.В., Погорілий В.В.), освоєнню нових методів випробувань (Постельга С.С., Калінін Є.І., Шустік Л.П.), надійності сільськогосподарських машин та їх робочих органів (Бакач М.Г., Голдибан В.В., Вєтохін В.І., Кришталь О.М., Шустік Л.П.), підготовці фахівців-випробувачів (Коробко А.І.).
В роботі секції ІІ «Новітні технології в АПК: дослідження та управління» представлено доповіді за результатами досліджень сучасних пріоритетів розвитку інноваційних технологій в с.-г. виробництві (Алтибаєв А.Н., Сердюченко Н.М., Сало Я.М.), біологізації агровиробництва (Павлишин М.М., Малярчук В.М., Думич В.В.), адаптації технологій і технологічних процесів до умов зміни клімату (Надикто В.Т., Шустік Л.П., Митрофанов О.П.), ефективності використання інноваційних препаратів в тваринництві (Смоляр В.І.).
На секції ІІІ «Енергозбереження та альтернативна енергетика в АПК» заслухано доповіді про можливості сільськогосподарських підприємств продукувати та використовувати поновлювані джерела енергії для задоволення власних і громадських потреб (Голуб Г.А., Михайлов Н.П., Желєзна Т.А., Таргоня В.С.).
Всього за час роботи конференції було заслухано, обговорено та схвалено двадцять одну доповідь з актуальних питань розвитку технічної політики, сільськогосподарського машинобудування, машиновипробування і новітніх технологій в АПК.
За результатами представлених доповідей та їх обговорення, учасниками ХХ Міжнародної наукової інтернет-конференції «Науково-технічні засади розроблення, випробування та прогнозування сільськогосподарської техніки і технологій»:
1. Відзначено, що на актуальність проведених учасниками конференції досліджень і важливість результатів, представлених в доповідях, для розвитку сільськогосподарської галузі України, в тім числі – і сільськогосподарського машинобудування та машиновипробування, – вказує те, що до вирішення нагальних питань нині залучені не лише науково-дослідні та навчальні установи аграрного профілю, а й науково-дослідні та вищі навчальні заклади загального технічного спрямування.
2. Підкреслено, що поглиблення процесів інтеграції з країнами ЄС вимагає прискорення вирішення питань в галузі технічної політики щодо розробки та введення Технічних регламентів і гармонізованих стандартів, що регулюють допуск на ринок сільськогосподарської техніки.
3. Наголошено, що подальший розвиток і диверсифікація машиновипробувань повинні забезпечити імплементацію Європейських процедур випробування з метою отримання достовірних параметрів технічної, функціональної та екологічної безпеки сільськогосподарської техніки.
4. Визнано, що важливий фактором успішного функціонування системи сільськогосподарського машиновипробування є якісна підготовка вищими начальними закладами аграрного профілю інженерів-випробувачів. До виконання цього завдання ВНЗ повинні залучати досвідчених фахівців сертифікованих випробувальних лабораторій науково-дослідних установ України.
5. Вказано, що розробка, адаптація та впровадження інноваційних техніко-технологічних рішень для сталого розвитку сільськогосподарського виробництва в АПК України повинні бути спрямовані на підвищення ефективності, забезпечення безпеки праці, екологічної та енергетичної безпеки. Зазначено, що в умовах глобального потепління дуже важливим є дослідження і впровадження біологізованих технологій, технічних засобів та технологічних операцій для забезпечення накопичення, збереження і раціонального використання ґрунтової вологи та зменшення антропогенного навантаження на навколишнє середовище, в першу чергу – на ґрунт.